En generalforsamling i Coronaens tegn


Da Ølsted Ungdoms & Gymnastik Forening indkaldte til generalforsamling var landet stadig underlagt skrappe restrektioner, og derfor havde bestyrelsen valgt at afholde årets generalforsamling udendørs nærmere bestemt ved grillhytten i Byparken. Det krævede også en tilmelding at deltage, og om det var dette der var årsagen, eller om det var fordi at det var et udendørs arrangement, vides ikke, men i hvert fald var der kun 3 tilmeldte udover bestyrelsen til generalforsamlingen.

De fik til gengæld lov til at deltage i en af hurtigste generalforsamlinger i foreningens historie. Dette var ikke pga. vejret, for det var virkelig flot forårs vejr, men mere fordi at der ikke var så meget at berette om, da foreningen jo stort set havde lagt i dvale i 2020. Formand Mads Jensen fortalte om de aktiviteter der trods alt havde fundet sted, han kiggede også fremad og kunne berette om fremgang i fodboldafdelingen og i cykelmotions afdelingen i 2021. 

Foreningens økonomi er robust og på trods af de manglende aktiviteter udviste regnskabet et overskud på ca. kr. 60.000,-

Desværre er årets sommerfest i uge 24 aflyst da usikkerheden om forsamlingsforbud, coronapas og test mm. gør det nærmest umuligt at planlægge og gennemføre et så stort arrangement. Måske bliver der taget revanche en gang til efteråret.

Formanden takkede alle trænere og ledere for en solid indsats i 2020.

Du kan læse et kortfattet referat fra generalforsamlingen ved at trykke HER

Maj 2024
M T O T F L S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Arrangementer i de kommende to måneder

Ingen begivenheder

Klik for Annoncørs hjemmeside

Gå til toppen